Decizia nr.6 din 12 iunie 2009

Privind componenţa comisiilor de specialitate ale Colegiului Medicilor din România.În temeiul art.406 şi 431 din Legea nr.95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, cu modificările şi completările ulterioare,  şi art. 38 din Statutul Colegiului Medicilor din România adoptat prin Decizia adunării generale naţionale a Colegiului Medicilor din România nr. 3/2005,cu modificările şi completările ulterioare.
CONSILIUL NAŢIONAL AL COLEGIULUI MEDICILOR DIN ROMÂNIA
D E C I D E :
Art.1  Se aprobă componenţa Comisiilor de Specialitate ale Colegiului Medicilor din România.

Art.2 Componenţa  comisiilor este specificată în Anexa 1, ce face parte integrantă din prezenta decizie.

Art.3 La data intrarii in vigoare a prezentei decizii, se abrogă Decizia nr.6/2008 a Consiliului Naţional al Colegiului Medicilor din România.

Art.4 Prezenta decizie se publică în Monitorul Oficial al României Partea I.

PREŞEDINTE
Prof. dr. Vasile Astărăstoae

Bucureşti, 12 iunie 2009 .
Nr. 6.

Nr. Crt.    Comisie de specialitate    Funcţie    Titlu
universitar    Nume/ Prenume    Localitatea
1    Alergologie si Imunologie    Preşedinte    Prof.    Deleanu-Dumitraşcu Diana Mihaela    Cluj Napoca
Vicepreşedinte    Prof.    Bâră Constantin    Bucureşti
Membru    Prof    Gotia Stela    Iaşi
Membru    Prof    Victor Cristea    Cluj Napoca
Membru    Conf.    Cucuruz Maria    Timişoara
Secretar        Bâră Constantin    Bucureşti
2    Anatomie Patologică    Preşedinte    Prof.    Lazăr Elena    Timişoara
Vicepreşedinte    Prof.    Aşchie Mariana    Constanţa
Membru    Conf.    Sajin Maria    Bucureşti
Membru        Bogdan Florin    Craiova
Membru        Petrescu Magda    Cluj Napoca
Secretar        Herlea Vlad    Bucureşti
3    Anestezie şi Terapie Intensivă    Preşedinte        Copaciu Elena    Bucureşti
Vicepreşedinte    Conf    Copotoiu Sanda    Bucureşti
Membru    Prof.    Tulbure Dan    Bucureşti
Membru    Conf.    Săndesc Dorel    Bucureşti
Membru    Conf.    Mitre Călin    Cluj Napoca
Secretar        Culman Victor    Bucureşti
4    Bioetică    Preşedinte    Ş.l.    Ioan Beatrice Gabriela    Iaşi
Vicepreşedinte    Conf.    Curcă Cristian    Bucureşti
Membru    Prof.    Astărăstoaie Vasile    Iaşi
Membru    Ş.l.    Morar Silviu    Sibiu
Membru    Conf.    Enache Alexandra    Timişoara
Secretar    Ş.l.    Gavrilovici Cristina    Iaşi
5    Boli Infecţioase    Preşedinte    Prof.    Ceauşu Emanoil    Bucureşti
Vicepreşedinte    Prof.    Cupşa Augustin    Craiova
Membru    Conf.    Calistru Petre    Bucureşti
Membru    Prof.    Zanc Virginia    Cluj Napoca
Membru    Conf.    Marincu Iosif    Timişoara
Membru    Prof.     Adrian Streinu-Cercel    Bucureşti
Membru    Prof.     Lucian Horia Negruţiu    Timişoara
Membru    Conf.     Sorin Rugină    Constanţa
Membru    Prof.     Carmen Dorobăţ    Iaşi
Secretar    Conf.    Cristea Cristiana    Bucureşti
6    Cardiologie    Preşedinte    Prof.    Arsenescu Cătălina    Iaşi
Vicepreşedinte    Conf.    Gaiţă Dan    Timişoara
Membru    Prof.    Ginghină Carmen    Bucureşti
Membru    Prof.    Vinereanu Dragoş    Bucureşti
Secretar    Conf.    Bălănescu Şerban    Bucureşti
7    Chirurgie Cardiovasculară    Preşedinte    Conf.    Scridon Traian    Cluj Napoca
Vicepreşedinte        Mureşian  Horia    Bucureşti
Membru    Conf.    Moldovan Horaţiu    Bucureşti
Membru    Prof.    Bârsan Mircea    Cluj Napoca
Membru    Prof.    Deac Radu    Tg. Mureş
Secretar        Vasilescu Alexandru    Bucureşti
8    Chirurgie Generală    Preşedinte    Prof.    Fluture Vladimir    Timişoara
Vicepreşedinte    Prof.    Georgescu Ştefan    Bucureşti
Membru    Conf.    Dănuţ Vasile    Bucureşti
Membru        Nicolau Alexandru-Eugen    Bucureşti
Membru        Borcean Gheorghe    Caransebeş
Membru        Popescu Jean    Dâmboviţa
Secretar        Păun Sorin    Bucureşti
9    Chirurgie Pediatrică    Preşedinte    Prof.    Sabetai Corneliu    Craiova
Vicepreşedinte    Prof.    Ţepeneu Pavel    Timişoara
Membru        Ioan Florin    Brăila
Membru    Conf.    Ionescu Nicolae Sebastian    Bucureşti
Membru    Conf.    Gheorghe Burnei    Bucureşti
Membru        Vasile Stan    Piteşti
Membru    Conf.    Gliga Virgil    Tg. Mureş
Secretar    Conf.    Bâscă Ion    Bucureşti
10    Chirurgie Orală şi Maxilo-Facială    Preşedinte    Prof.     Alexandru Bucur    Bucureşti
Vicepreşedinte    Prof.     Grigore Băciuţ    Cluj Napoca
Membru    Prof.     Maria Voroneanu    Iaşi
Membru    Conf.     Adrian Creangă    Constanţa
Secretar    As.    Octavian Dincă    Bucureşti
11    Chirurgie Plastică şi Microchirurgie    Preşedinte    Prof.    Enescu Dan    Bucureşti
Vicepreşedinte    Prof.    Bratu Tiberiu    Timişoara
Membru    Prof.    Lascăr Ioan    Bucureşti
Membru    Prof.    Dumitrescu Doina    Bucureşti
Secretar        Florescu Petre Ioan    Bucureşti
12    Chirurgie Toracică    Preşedinte    Conf.    Cordoş Ioan    Bucureşti
Vicepreşedinte        Nicodin Alexandru    Timişoara
Membru        Chirculescu Florin    Bucureşti
Membru        Nicolau Dan    Cluj Napoca
Membru    Conf.    Cotulbea Romeo    Craiova
Secretar        Cătălin Bărbulescu,    Bucureşti
13    Dermato Venerologie    Preşedinte    Prof.    Cosgarea Rodica    Cluj Napoca
Vicepreşedinte    Ş.l.    Popescu Cătălin    Bucureşti
Membru    Prof.    Giurcăneanu Călin    Bucureşti
Membru        Benea Vasile    Bucureşti
Membru    Conf.    Rotaru Maria    Sibiu
Secretar        Suciu Gloria    Bucureşti
14    Diabet şi Boli Metabolice    Preşedinte    Prof.    Lichiardopol Radu    Bucureşti
Vicepreşedinte    Prof.    Hâncu Nicolae    Cluj Napoca
Membru    Prof.    Cheţa Dan    Bucureşti
Membru    Prof.    Graur Mariana    Iaşi
Membru    Prof.    Şerban Viorel    Timişoara
Secretar    Conf.    Roman Gabriela    Cluj Napoca
15    Endocrinologie    Preşedinte    Prof.    Zosin Ioana    Timişoara
Vicepreşedinte    Prof.    Mogoş Voichiţa    Iaşi
Membru    Prof.    Coculescu Mihai    Bucureşti
Membru    Conf.    Georgescu Carmen    Cluj Napoca
Membru    Prof.    Totoianu Ioan Gh.    Sibiu
Membru    Conf.     Aurora Miloş    Timişoara
Membru    Prof.     Gheorghe Totoianu    Sibiu
Secretar    Ş.l.    Cătălina Poiană    Bucureşti
16    Expertiza medicală a capacităţii de muncă    Preşedinte        Valentin Năstase    Braşov
Vicepreşedinte        Lăcrămioara Doina Tudorache    Bucureşti
Membru        Ioana Soare    Bucureşti
Membru        Doina Neamţu    Bucureşti
Membru        Antoaneta Gavril    Bucureşti
Membru        Mariana Florea    Cluj-Napoca
Membru        Raluca Păun    Bacău
Membru        Aida Mara Nedelcuţ    Focşani
Secretar        Simona Lucia Bunescu    Bucureşti
17    Farmacologie Clinică Şi Toxicologie    Preşedinte    Prof.    Leucuţa Sorin    Cluj Napoca
Vicepreşedinte    Prof.    Voicu Victor    Bucureşti
Membru    Prof.    Şandor Vlaicu    Cluj Napoca
Membru    Prof.    Popescu Florica    Craiova
Membru    Prof.    Mungiu Ostin    Iaşi
Secretar        Dr. Farm. Negreş Simona    Bucureşti
18    Gastroenterologie    Preşedinte    Conf.    Goldiş Adrian    Timişoara
Vicepreşedinte    Prof.    Cijevschi Prelipcean Cristina    Iaşi
Membru    Conf.    Cristian Gheorghe    Bucureşti
Membru    Prof.    Olteanu Dan    Bucureşti
Membru    Conf.    Mircea Diculescu    Bucureşti
Membru    Prof.    Anca Trifan    Iaşi
Secretar        Ciocârlan Mihai    Bucureşti
19    Genetică Medicală    Preşedinte    Prof.    Bembea Marius    Oradea
Vicepreşedinte    Prof.    Pop Victor Ioan    Cluj Napoca
Membru    Ş.l.    Laurenţiu Camil Bohîlţea    Bucureşti
Membru    Prof.    Stoica Ortansa    Iaşi
Membru        Paşcanu Ionela    Tg. Mureş
Secretar        Nedelcovici Simona    Bucureşti
20    Geriatrie şi Gerontologie    Preşedinte        State Doina    Bucureşti
Vicepreşedinte        Nicolescu Rodica    Bucureşti
Membru    Ş.l.    Prada Gabriel Ioan    Bucureşti
Membru    Prof.    Ghidrai Olimpia    Cluj Napoca
Membru        Alexa Ioana Dana    Iaşi
Secretar        Vâlcea Cristina    Bucureşti
21    Hematologie şi Transfuzii    Preşedinte    Prof.    Oltean Galafteon    Tg. Mureş
Vicepreşedinte    Prof.    Ioniţă Hortensia    Timişoara
Membru    Prof.    Lupu Anca    Bucureşti
Membru        Hoinărescu Mihaela    Bucureşti
Membru        Burcoveanu Cristina    Iaşi
Secretar        Ciocan Oana    Bucureşti
22    Medicină de Familie    Preşedinte    Ş.l.    Cârstea Constantin    Braşov
Vicepreşedinte        Vidican Marcela    Cluj Napoca
Membru        Haber George    Alba Iulia
Membru        Begher Dorin    Arad
Membru        Bănică Valentin    Argeş
Membru        Ionescu Milena    Bacău
Membru        Chiţanu Liliana    Brăila
Membru    Conf.    Dumitru Matei    Bucureşti
Membru        Doina Olteanu    Călăraşi
Membru        Sabin Oprea    Cluj Napoca
Membru        Seres Lucia    Covasna
Membru        Profir Mirela    Craiova
Membru        Grindeanu Carmen    Hunedoara
Membru        Bernstein Tania    Iaşi
Membru        Morţun Monica    Mehedinţi
Membru        Kovacs Beatrix    Tg. Mureş
Membru        Rădulescu Viorel Ionel    Olt
Membru        Mocanu Zenaida    Prahova
Membru        Marinescu Ane Marii    Rm. Vâlcea
Membru        Coltofeanu Dan    Sălaj
Membru        Buimistriuc Draga    Suceava
Secretar        Ghinescu Minerva    Ilfov
23    Medicină de Laborator    Preşedinte        Patiu Mariana    Cluj Napoca
Vicepreşedinte        Pârvulescu Mihaela    Bucureşti
Membru    Conf.    Ruţă Simona    Bucureşti
Membru    Conf.    Pâslaru Liliana    Bucureşti
Membru    Prof.     Minodora Dobreanu    Tg. Mureş
Membru        Rodica Rotaru    Bucureşti
Secretar        György Bodizs    Cluj Napoca
24    Medicină de Urgenţă    Preşedinte    Conf.    Cimpoesu Diana    Iaşi
Vicepreşedinte        Damoc Letiţia Gabriela    Piatra Neamţ
Membru        Golea Adela    Cluj Napoca
Membru        Cordea Ioan    Sălaj
Membru        Grigorescu Valentin    Bucureşti
Secretar        Dimitriu  Ioana    Bucureşti
25    Medicină Internă    Preşedinte    Prof.    Ungureanu Gabriel    Iaşi
Vicepreşedinte    Prof.    Leaşu Teodor    Braşov
Membru    Prof.    Tănăsescu Coman    Bucureşti
Membru    Prof.    Blaga Sorin    Cluj Napoca
Secretar        Călin Remus Cipăian    Sibiu
Medicină Internă –
Subcomisia Acupunctură,
Homeopatie şi Apifitoterapie    Preşedinte    Prof.    Constantin Dumitru    Bucureşti
Vicepreşedinte        Corneliu Moldovan    Bucureşti
Membru        Pavlovschi Doina    Buzău
Membru        Nanu Lavinia    Bucureşti
Secretar        Ştefan Eugen
26    Medicină Legală    Preşedinte    Prof.    Astărăstoaie Vasile    Iaşi
Vicepreşedinte    Conf.    Zăvoi Roxana    Craiova
Membru    Prof.    Dermengiu Dan    Bucureşti
Membru    Conf.    Perju Dumbravă Dan    Cluj Napoca
Membru    Conf.    Mihalache Gabriel    Oradea
Secretar    Ş.l.    Grigoriu Carmen    Iaşi
27    Medicina Muncii    Preşedinte    Prof.    Toma Ion    Craiova
Vicepreşedinte    Prof.    Bardac Iosif Dorin    Sibiu
Membru    Prof.    Naghi Eugenia    Bucureşti
Membru        Popa Doina    Iaşi
Membru    Ş.l.    Pauncu Elena Ana    Timişoara
Secretar        Oţelea Mariana    Bucureşti
28    Medicină Sportivă    Preşedinte    Lector    Buşneag Răzvan    Bucureşti
Vicepreşedinte        Mazilu Manuela    Cluj Napoca
Membru        Vârnav Pluşa Ispas    Iaşi
Membru    Prof.    Brânzaniuc Klara    Tg. Mureş
Membru        Şerbescu Ioan    Timişoara
Secretar    Conf.    Ionescu Anca    Bucureşti
29    Nefrologie    Preşedinte        Capşa Dimitrie    Bucureşti
Vicepreşedinte        Macavei Radu    Braşov
Membru    Prof.    Mircescu Gabriel    Bucureşti
Membru    Prof.    Gherman-Căprioara Mirela    Cluj Napoca
Membru    Prof.    Brumaru Ovidiu    Iaşi
Secretar        Stancu Simona    Bucureşti
30    Neurochirurgie    Preşedinte    Prof.    Ianovici Nicolae    Iaşi
Vicepreşedinte    Prof.    Ciurea Vlad    Bucureşti
Membru    Prof.    Gabriel Iacob    Bucureşti
Membru    Conf.    Ştefan Florian    Cluj Napoca
Membru    Ş.l.    Davidescu Bogdan    Constanţa
Secretar        Toader Corneliu    Bucureşti
31    Neurologie    Preşedinte    Prof.    Ioan Pascu    Tg. Mureş
Vicepreşedinte    Prof.    Popescu Cristian Dinu    Iaşi
Membru    Prof.    Benga Ileana    Cluj Napoca
Membru    Prof.    Zaharia Cornelia    Craiova
Membru    Prof.    Băjenaru Ovidiu    Bucureşti
Secretar    Conf.    Panea Cristina    Bucureşti
32    Obstetrică-Ginecologie    Preşedinte    Prof.    Vlad Tica    Constanţa
Vicepreşedinte    Prof.    Stretean  Adrian    Sibiu
Membru    Prof.    Ancăr Virgil    Bucureşti
Membru    Conf.    Ona Dan    Cluj Napoca
Membru    Prof.    Râcă Nicolae    Craiova
Membru    Conf.    Petru Chitulea    Oradea
Membru    Prof.    Mircea Onofiescu    Iasi
Secretar        Poenaru Mircea    Bucureşti
33    Oftalmologie    Preşedinte    Conf.    Voinea Liliana Mary    Bucureşti
Vicepreşedinte        Mihu Ioana Venusa    Hunedoara
Membru    Prof.    Pop Mihai    Bucureşti
Membru    Conf.    Stan Cristina    Cluj Napoca
Membru    Prof.    Chiseliţă Dorin    Iaşi
Secretar        Bîscă Mihai Petre    Bucureşti
34    Oncologie    Preşedinte    Prof.    Miron Lucian    Iaşi
Vicepreşedinte    Conf.    Rancea Alin    Cluj Napoca
Membru    Prof.    Anghel Rodica    Bucureşti
Membru    Prof.    Nagy Viorica    Cluj Napoca
Membru    Prof.    Bădulescu Florinel    Craiova
Membru    Conf.    Tudor Eliade Ciuleanu    Cluj Napoca
Membru        Mircea Dediu    Bucureşti
Secretar        Jinga Dan Corneliu    Bucureşti
35    Ortopedie şi Traumatologie    Preşedinte    Prof.    Stănculescu Dumitru    Bucureşti
Vicepreşedinte    Prof.    Poenaru Dan    Timişoara
Membru    Prof.    Lupescu Vasile    Constanţa
Membru    Prof.    Goţia Ion    Iaşi
Membru    Ş.l.    Pătraşcu Jenel Marian    Timişoara
Secretar    Conf.    Rădulescu Radu    Bucureşti
36    Otorinolaringologie    Preşedinte    Conf.    Dumitru Cristea    Galaţi
Vicepreşedinte    Prof.    Cristea Dumitru    Galaţi
Membru    Prof.    Cosgarea Marcel    Cluj Napoca
Membru    Prof.    Vasile Costinescu,    Iaşi
Membru    Prof.    Cotulbea Stan    Timişoara
Secretar        Muhlfay Gheorghe    Tg. Mureş
37    Pediatrie    Preşedinte    Prof.    Ciofu Eugen Pascal    Bucureşti
Vicepreşedinte    Prof.    Şerban Margit    Timişoara
Membru    Prof.    Ioan Gherghina    Bucureşti
Membru    Prof.    Orăşeanu Dumitru    Bucureşti
Membru    Conf.    Pop Liviu    Timişoara
Secretar        Mirela Ritivoiu    Bucureşti
38    Pneumologie    Preşedinte    Conf.    Mihălţan Florin    Bucureşti
Vicepreşedinte    Conf.    Pop Carmen Monica    Cluj Napoca
Membru    Ş.l    Ciobanu Doru    Braşov
Membru    Prof.    Bogdan Miron    Bucureşti
Membru        Homorodean Daniela    Cluj Napoca
Membru        Ruxandra Ulmeanu    Bucureşti
Secretar    Ş.l    Crişan Marilena    Oradea
39    Psihiatrie şi Pedopsihiatrie    Preşedinte    Prof.    Tudose Florin    Bucureşti
Vicepreşedinte    Prof.    Dobrescu Iuliana    Bucureşti
Membru    Prof.    Vasile Chiriţă    Iaşi
Membru        Albert Vereş    Miercurea Ciuc
Membru    Acad.    Enătescu Virgil    Satu Mare
Membru        Simona Tămăşan    Timişoara
Membru    Prof.    Dehelean Pompilia    Timişoara
Secretar    Prof.    Micluţia Ioana    Cluj Napoca
40    Radiologie, Imagistică Medicală    Preşedinte    Prof.    Bondari Andrei    Craiova
Vicepreşedinte    Prof.    Badea Radu    Cluj Napoca
Membru    Conf.    Iana Gheorghe    Bucureşti
Membru    Prof.    Codorean Ioan    Bucureşti
Membru    Conf.    Bârsăşteanu Florin    Timişoara
Membru    Prof.    Constantin Zaharia    Bucureşti
Secretar    As.     Munteanu Ileana    Bucureşti
41    Recuperare, Medicină Fizică Şi Balneologie    Preşedinte    Prof.    Pop Liviu    Cluj Napoca
Vicepreşedinte        Belc Iulia    Techirghiol
Membru    Conf.    Cinteză Delia    Bucureşti
Membru    Ş.l.    Bighea Adrian    Craiova
Membru    Ş.l.    Popa Mihaela    Oradea
Secretar        Poenaru Daniela    Bucureşti
42    Reumatologie    Preşedinte    Prof.    Chirieac Rodica    Iaşi
Vicepreşedinte    Conf.    Predeţeanu Denisa    Bucureşti
Membru    Conf.    Rednic Simona    Cluj Napoca
Membru    Prof.    Ciurea Paulina    Craiova
Membru    Conf.    Nemeş Dan    Timişoara
Secretar    Ş.l.    Bălănescu Andra    Bucureşti
43    Sănătate Publică    Preşedinte    Prof.    Mincă Dana Galieta    Bucureşti
Vicepreşedinte        Liţu Marius    Bucureşti
Membru        Pană Bogdan    Bucureşti
Membru    Prof.    Amariei Corneliu    Constanţa
Membru        Moldovan Roxana    Timişoara
Secretar        Popa Dan Mircea    Bucureşti
44    Urologie    Preşedinte    Prof.    Miclea Florin    Timişoara
Vicepreşedinte    Conf.    Braticevici Bogdan    Bucureşti
Membru        Calomfirescu Nicolae    Bucureşti
Membru    Conf.    Novac Costică    Iaşi
Membru    Prof.    Boja Mihail Radu    Tg. Mureş
Secretar    Conf.    Ambert Valentin    Bucureşti