DR. DASCĂL I. GABRIELA GEORGETA – Secretar General

03.11.2009-150x150

 

MEDIC PRIMAR DE CHIRURGIE ŞI ORTOPEDIE PEDIATRICĂ

 

EDUCAŢIE ŞI FORMARE

– formator în domeniul prevenirii malpraxisului medical.

program de perfecţionare pentru Auditor al Sistemului de Management al Sănătăţii şi Securităţii Ocupaţionale, desfăşurat în perioada 6-10 august 2008.

– curs de Management Spitalicesc organizat de Şcoala Naţională de Sănătate Publică şi Management Sanitar desfăşurat în perioada 19.06.2006 – 11.08.2006.

-curs pentru obţinerea competenţei în Managementul serviciilor de sănătate, organizat de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare în Sănătate, Bucureşti în perioada 15 ianuarie 2003 – 15 martie 2004.

– curs intensiv de formare în Managementul calităţii îngrijirilor de sănătate, organizat de Centrul pentru Educaţie şi Dezvoltare Interculturală al Universităţii Georgetown, Washington, U.S.A. în perioada 10 – 15 decembrie 2003.

-curs de instruire în tratamentul local prin elecro-hipertermie, în ianuarie 2001, la Budapesta ;

-cursul Îmbunătăţirea continuă a calităţii serviciilor de sănătate, organizat de Institutul de Managament al Serviciilor de Sănătate şi Casa de Asigurări de Sănătate Constanţa, în noiembrie 2000;

-cursul de Chirurgie laparoscopică urmat în Clinica III a Universităţii de Medicină şi Farmacie Cluj, în martie 2000;

-curs postuniversitar Actualităţi în Chirurgia Pediatrică, în perioada 01.04 – 15.05.1993.

– 1988 – 1991   Stagiu practic de pregătire în specialitatea de Chirurgie şi Ortopedie Pediatrică,  “secundariat”, în Clinica de Chirurgie şi Ortopedie Pediatrică a Spitalului Clinic “Maria Sklodowska Curie” din Bucureşti.

– 1982 – 1985            “Stagiatura” în Clinicile  IMF Bucureşti: Obstetrică – Ginecologie la Spitalul Clinic “Brâncovenesc”, Chirurgie şi Ortopedie Pediatrică la Spitalul Clinic Central de Copii şi Spitalul Clinic “Maria Sklodowska Curie”, Boli Infecto- Contagioase, la  Clinica “Dr. Victor Babeş”            , Pediatrie la Clinica de Pediatrie a Spitalului “Maria Sklodowska Curie”.

– 1976 – 1982      Facultatea de Pediatrie din cadrul Institutullui de Medicină şi Farmacie, Bucureşti.

– 1969 –1973       Liceul Teoretic nr.4 din Braşov.

 

EXPERIENŢĂ PROFESIONALĂ

 

– Preşedinte al Colegiului Judeţean al Medicilor din Constanţa în urma alegerilor din noiembrie – decembrie 2003  până în prezent.

– Director General al Spitalului Clinic  Judeţean de Urgenţă Constanţa, în perioada 2003 – 2004.

– Consilier al Directorului DSPJ Constanţa cu probleme de reformă şi privatizare, de la 2002-2003.

– Medic Şef al Ambulatoriulul de Specialitate al Spitalului Clinic Municipal, Constanţa, de la 2000-2003.

– Secretarul Biroului Executiv al Cosiliului Judeţean al Colegiului Medicilor din Constanţa, în urma alegerilor din octombrie 1999 pănă în decembrie 2003 şi implicit Directorul Departamentului de Avizări şi Acreditări.

– Medic primar de chirurgie şi ortopedie pediatrică, la Spitalul Clinic Municipal Constanţa, în urma examenului din martie 1996, confirmat în 1997.

– Medic principal de specialitate, chirurgie şi ortopedie pediatrică, la Spitalul Municipal Constanţa,în perioada 1991 – 1997.

– Medic secundar la Spitalul Clinic “Maria Sklodowska Curie” , Clinica de Chirurgie şi Ortopedie Pediatrică, în perioada 1988 – 1991, în urma examenului din noiembrie 1991.

– Medic pediatru la Dispensarul Medical Urban nr.21 din Constanţa, în perioada 1986 – 1988.

– Medic pediatru la Dispensarul Medical Comunal din satul General Scărişoreanu, comuna Comana, din judeţul Constanţa, în perioada 1985 – 1986.

– Medic stagiar, angajat al Spitalelor Clinice “ Brâncovenesc” şi apoi “Panduri” din Bucureşti, în perioada 1982 – 1985.

 

ATRIBUŢII LA SOCIETĂŢI ŞTIINŢIFICE

-membru fondator al Societăţii de Chirurgie Pediatrică din Romania şi trezorier ales în 04.05.2008;

– membru fondator al Societăţii de Ortopedie şi Traumatologie Pediatrică şi cenzor din octombrie 2007.

-membră a EUPSA ;