Componența comisiilor de specialitate ale CMR

 

Decizia nr. 11 din 11.03.2022

privind desemnarea membrilor Comisiilor de specialitate ale CMR

 

 

 

În temeiul art. 414 si art. 439 din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, art. 51 din Statutul CMR și respectiv, art. 2 din Decizia Consiliului Național al Colegiului Medicilor din România nr. 03/28.01.2022,

CONSILIUL NAȚIONAL

 al

COLEGIULUI MEDICILOR DIN ROMÂNIA

DECIDE:

   

Art. 1  Se desemnează membrii Comisiilor de specialitate ale CMR conform anexei ce face parte integrantă din prezenta decizie.

 

Art. 2  La data intrării în vigoare a prezentei decizii se abrogă orice alte dispoziții contrare.

 

Art. 3   Prezenta decizie se publică pe site-ul CMR.

 

Președintele Colegiului Medicilor din România,
Prof. Univ. Dr. Daniel Coriu

București, 11 martie 2022.

Nr. 11

 

Anexa nr. 1

 

Comisiile și subcomisiile de specialitate ale Colegiului Medicilor din România

 

  1. Comisia de alergologie şi imunologie clinică

9 membri:

Președinte: prof. dr. Carmen Panaitescu (Timișoara)

Vicepreședinte: prof. dr. Diana Deleanu (Cluj-Napoca)

Vicepreședinte: prof. dr. Roxana Bumbăcea (București)

Secretar: ș.l. dr. Laura Haidar (Timișoara)

Membri:

  • dr. Ioana Agache (Brașov)
  • dr. Florin Dan Popescu (București)
  • ș. l. dr. Camelia Berghea (București)
  • ș. l. dr. Corina Ureche (Târgu Mureș)
  • univ. dr. Luminița Cernescu (Timișoara)

 

  1. Comisia de anatomie patologică

10 membri:

Preşedinte: prof. dr. Maria Sajin (Bucureşti)

Vicepreşedinte: prof. dr. Sabina Zurac (Bucureşti)

Vicepreşedinte: prof. dr. Mariana Aşchie (Constanţa)

Secretar: ș.l. dr. Luciana Nichita (Bucureşti)

Membri:

  • dr. Ovidiu Cotoi (Târgu Mureș)
  • dr. Doinița Crișan (Cluj)
  • dr. Mihai Danciu (Iași)
  • dr. Alis Dema (Timișoara)
  • dr. Ovidiu Pop (Oradea)
  • dr. Alex Stepan (Craiova)

 

  1. Comisia de anestezie şi terapie intensivă

10 membri:

Președinte: prof. dr. Șerban-Ion Bubenek-Turconi (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Dorel Săndesc (Timișoara)

Vicepreședinte: prof. dr. Daniela Filipescu (București)

Secretar: dr. Anca Drăgan (București)

Membri:

  • ș.l. dr. Bianca Grigorescu (Târgu Mureș)
  • dr. Daniela Ionescu (Cluj)
  • dr. Ioana-Maria Grințescu (București)
  • ș.l. Mihaela Blaj (Iași)
  • ș.l. Alice Drăgoescu (Craiova)
  • ș.l. dr. Carmen Pantiș (Oradea)

 

  1. Comisia de bioetică

11 membri:

Președinte: prof. univ. dr. Beatrice Gabriela Ioan (Iaşi)

Vicepreşedinte: prof. univ. dr. George Cristian Curcă (Bucureşti)

Vicepreşedinte: prof. univ. dr. Alexandra Enache (Timişoara)

Secretar: conf. univ. dr. Camelia Diaconu (București)

Membri:

  • univ. dr. Cristina Gavrilovici (Iași)
  • univ. dr. Sorin Hostiuc (București)
  • univ. dr. Silviu Morar (Sibiu)
  • univ. dr. Camelia Liana Buhaș (Oradea)
  • univ. dr. Liviu Oprea (Iași)
  • univ. dr. Mihaela Vicol (Iași)
  • Gheorghe Borcean (Caraș-Severin)

 

  1. Comisia de boli infecţioase

9 membri:

Președinte: prof. univ. dr. Adrian Streinu-Cercel (București)

Vicepreședinte: prof. univ. dr. Victoria Aramă (București)

Vicepreședinte: conf. univ. dr. Simin Aysel Florescu (București)

Secretar: ș.l. dr. Cătălin Tilișcan (București)

Membri:

  • univ. dr. Egidia Gabriela Miftode (Iași)
  • univ. dr. Anca Meda Georgescu (Târgu Mureș)
  • univ. dr. Simona Claudia Cambrea (Constanța)
  • univ. dr. Mihaela Sorina Lupșe (Cluj-Napoca)
  • univ. dr. Voichița Elena Lăzureanu (Timișoara)

 

  1. Comisia de cardiologie

9 membri:

Președinte: prof. dr. Bogdan A. Popescu (București)

Vicepreședinte: conf. dr. Elisabeta Bădilă (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Dana Pop (Cluj-Napoca)

Secretar: prof. dr. Constantin Militaru (Craiova)

Membri:

  • dr. Ovidiu Chioncel (Bucuresti)
  • dr. Antoniu Petris (Iași)
  • dr. Alina Șerban (Târgu Mureș)
  • dr. Dragoș Cozma (Timișoara)
  • dr. Călin Pop (Baia Mare)

 

  1. Comisia de cardiologie pediatrică

7 membri:

Președinte: conf. dr. Eliza Cinteză (București)

Vicepreşedinte: conf. dr. Amalia Făgărășan (Târgu Mureș)

Vicepreşedinte: conf. dr. Cecilia Lazea (Cluj-Napoca)

Secretar: dr. Alina Luca (Iași)

Membri:

  • dr. Iolanda Muntean (Târgu Mureș)
  • Anca Popoiu (Timișoara)
  • Ioana Ghiorghiu (București)

 

  1. Comisia de chirurgie cardiovasculară

9 membri:

Președinte: prof. dr. Horațiu Suciu (Târgu Mureș)

Vicepreședinte: prof. dr. Horațiu Moldovan (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Grigore Tinică (Iași)

Secretar: ș.l. dr. Marius Harpa (Târgu Mureș)

Membri:

  • dr Vlad Anton Iliescu (București)
  • dr.Marian Gașpar (Timișoara)
  • dr.Adrian Molnar (Cluj-Napoca)
  • dr.Victor Sebastian Costache (București)
  • dr. Constantin Cătălin Badiu (București)

 

  1. Comisia de chirurgie generală

9 membri:

Președinte: prof. univ. dr. Traian Pătrașcu (București)

Vicepreședinte: prof. univ. dr. Mircea Beuran (București)

Vicepreședinte: conf. univ. dr. Horia Doran (București)

Secretar: as. univ. dr.  Dragoș Georgescu (București)

Membri:

  • univ. dr. Valeriu Marian Șurlin (Craiova)
  • univ. dr. Viorel Scripcariu (Iași)
  • univ. dr. Cosmin Puia (Cluj-Napoca)
  • univ. dr. Ciprian Duță (Timișoara)
  • univ. dr. Dorel Firescu (Galați)

 

  1. Comisia de chirurgie orală şi maxilo-facială

9 membri:

Președinte: prof. univ. dr. Alexandru Bucur (Bucureşti)

Vicepreședinte: prof. univ. dr. Mihaela Băciuţ (Cluj-Napoca)

Vicepreședinte: conf. univ. dr. Octavian Dincă (Bucureşti)

Secretar: ș.l. dr. Cristian Vlădan (București)

Membri:

  • univ. dr. Simion Bran (Cluj-Napoca)
  • univ. dr. Marius Pricop (Timișoara)
  • univ. dr. Alina Ormenișan (Târgu Mureș)
  • univ. dr. Constantin Mihai (Iași)
  • univ. dr. Adrian Camen (Craiova)

 

  1. Comisia de chirurgie pediatrică

11 membri:

Președinte: conf. univ. dr. Laura Bălănescu (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Sebastian Ionescu (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Eugen Boia (Timișoara)

Secretar: ș.l. dr. Andreea Moga (București)

Membri:

  • dr. Radu Spătaru (București)
  • dr. Horațiu Gocan (Cluj-Napoca)
  • dr. Horea Gozar (Târgu Mureș)
  • dr. Ovidiu Ciobanu (Craiova)
  • ș.l. dr. Elena Hanganu (Iași)
  • Gabriela Dascăl (Constanța)
  • Iuliu Liviu Muntean (Brașov)

 

  1. Comisia de chirurgie plastică, estetică şi microchirurgie reconstructivă

19 membri:

Președinte: prof. dr. Cristian Radu Jecan, Presedinte (București)

Vicepreședinte: dr. Dana Mihaela Jianu (București)

Secretar: conf. dr. Cristian Sorin Hariga (București)

Membri:

  • dr Alexandru V. Georgescu (Cluj-Napoca)
  • prof. dr. Dan Mircea Enescu (București)
  • dr. Stamate Teodor, (Iași)
  • dr. Marius Ciurea, Membru(Craiova)
  • dr. Ruxandra Diana Sinescu-Băltățeanu (București)
  • dr. Zorin Crăiniceanu (Timișoara)
  • dr. Laura Răducu (București)
  • ș.l. dr. Dorin Dorobanțu (Târgu Mureș)
  • ș.l. dr. Alexandru Nistor (Timișoara)
  • dr. Carmen Giuglea (București)
  • Argentina Vidrașcu (Cluj)
  • Ovidiu Ivan (Cluj)
  • dr. Silviu Adrian Marinescu (București)
  • Horia Siclovan (Arad)
  • Radu Ionescu (București)
  • dr. Tiberiu Bratu (Timișoara)

 

  1. Comisia de chirurgie toracică

11 membri:

Președinte: conf. univ. dr. Emanuel Palade (Cluj-Napoca)

Vicepreședinte: conf. univ. dr. Claudiu Nistor (București)

Vicepreședinte: conf. univ. dr. Cristina Grigorescu (Iași)

Secretar: asist. univ. dr. Alin Burlacu (Bucureşti)

Membri:

  • univ. dr. Alin Demetrian (Craiova)
  • ș.l. dr. Cristian Paleru (București)
  • ș.l. dr. Natalia Motas (București)
  • univ. dr. Adrian Ciuche (București)
  • univ. dr. Mihnea Davidescu (București)
  • Gabriel Cozma (Timișoara)
  • Codin Saon (Brașov)

 

  1. Comisia de chirurgie vasculară

9 membri:

Președinte: dr. Vasile Adrian Mureșan (Târgu Mureș)

Vicepreședinte: prof. dr. Mihai Ionac (Timișoara)

Vicepreședinte: dr. Radu Popa (Iași)

Secretar: dr. Cristina Strobescu (Iași)

Membri:

  • Horațiu Coman (Cluj-Napoca)
  • Lucian Iacob (Suceava)
  • Codin Panaite (București)
  • Eliza Russu (Târgu Mureș)
  • Ionel Droc (București)

 

  1. Comisia de dermatovenerologie

10 membri:

Președinte: prof. dr. Călin Giurcăneanu (București)

Vicepreședinte: dr. Alin Codruț Nicolăescu (București)

Secretar: dr. Ilarie Brihan (Oradea)

Membri:

  • dr. Silviu Morariu (Târgu Mureș)
  • dr. Laura Gheucă Solovăstru (Iași)
  • dr. Daciana Brănișteanu (Iași)
  • dr. Maria Rotaru (Sibiu)
  • dr. Maria Magdalena Constantin (București)
  • Irinel Nedelcu (București)
  • Daniel Costache (București)

 

  1. Comisia de diabet zaharat, nutriție şi boli metabolice

12 membri:

Președinte: prof. univ. dr. Romulus Timar (Timișoara)

Vicepreședinte: prof. univ. dr. Doina Catrinoiu (Constanța)

Vicepreședinte: prof. univ. dr. Gabriela Radulian (București)

Secretar: asist. univ. dr. Vlad Avram (Timișoara)

Membri:

  • univ. dr. Gabriela Roman (Cluj-Napoca)
  • univ. dr. Maria Moța (Craiova)
  • univ. dr. Bogdan Mihai (Iași)
  • univ. dr. Bogdan Timar (Timișoara)
  • Delia Viola Reurean-Pintilei (Iași)
  • univ. dr. Cristian Guja (București)
  • univ. dr. Anca Pantea-Stoian (București)
  • univ. dr. Simona Georgiana Popa (Craiova)

 

  1. Comisia de endocrinologie

9 membri:

Președinte: prof. dr. Cătălina Poiană (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Carmen Georgescu  (Cluj)

Vicepreședinte: prof. dr. Ionela Pașcanu (Târgu Mureș)

Secretar: asist. univ. dr. Simona Galoiu (București)

Membri:

  • dr. Cristina Preda (Iași)
  • dr. Simona Fica (București)
  • dr. Dana Stoian (Timișoara)
  • dr. Carmen Gabriela Barbu (București)
  • dr. Mădălina Mușat (București)

 

  1. Comisia de epidemiologie

9 membri:

Președinte: prof. univ. dr. Doina Azoicăi (Iași)

Vicepreședinte: conf. univ. dr. Adriana Pistol (București)

Vicepreședinte: conf. univ. dr. Emilian Popovici (Timișoara)

Secretar: dr. Teodora Solomon (București)

Membri:

  • univ. dr. Daniela Pițigoi (București)
  • univ. dr. Amanda Radulescu (Cluj-Napoca)
  • univ. dr. Tiberiu Voidăzan (Tîrgu Mureș)
  • Odette Silvia Popovici (București)
  • Adrian Stoica (Argeș)

 

  1. Comisia de expertiză medicală a capacităţii de muncă

9 membri:

Președinte: conf. univ. dr. Despina Mihaela Gherman (Bucureşti)

Vicepreședinte: ș.l. dr. Corina Oancea (Bucureşti)

Vicepreședinte: dr. Rodica Simona Căpraru (București)

Secretar: dr. Elena Nicoleta Șovarel (Bucureşti)

Membri:

  • Corina Simona Grițac (Bucureşti)
  • Mihaela Mazăre (Bucureşti)
  • Ștefana Miclăuș (Arad)
  • Mihaela Valea (Târgu Mureș)
  • Cristinel Andreicuț (Brăila)

 

  1. Comisia de farmacologie clinică

9 membri:

Președinte: prof. dr. Anca Buzoianu (Cluj-Napoca)

Vicepreședinte: prof. dr. Oana Coman (Bucureşti)

Vicepreședinte: prof. dr. Cristina Ghiciuc (Iași)

Secretar: ș.l. dr. Maria Nea (Cluj-Napoca)

Membri:

  • dr. Gabriela Cioca (Sibiu)
  • dr. Cristina Vlad Daliborca (Timișoara)
  • dr. Andreea Bărbulescu (Craiova)
  • dr. Lorena Dima (Brașov)
  • ș.l. dr. Mihnea Costescu (București)

 

  1. Comisia de gastroenterologie

9 membri:

Președinte: prof. dr. Cristian Gheorghe (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Eugen Dumitru  (Constanța)

Vicepreședinte: prof. dr. Anca Trifan (Iași)

Secretar: prof. dr. Mariana Jinga (București)

Membri:

  • dr. Dan Gheonea (Craiova)
  • dr. Dana Dobru (Târgu Mureș)
  • dr. Mircea Diculescu  (București)
  • dr. Adrian Goldiș (Timișoara)
  • dr. Marcel Tanțău (Cluj-Napoca)

 

  1. Comisia de gastroenterologie pediatrică

8 membri:

Președinte: dr. Alexandru Pîrvan (Cluj-Napoca)

Vicepreședinte: dr. Alina Popp (Bucureşti)

Secretar: dr. Daniela Pop (Cluj-Napoca)

Membri:

  • Felicia Galos (București)
  • Laura Trandafir (Iași)
  • Corina Pienar (Timișoara)
  • Adriana Balasa (Constanța)
  • Cristian Preda (Brașov)

 

  1. Comisia de genetică medicală

9 membri:

Președinte: prof. dr. Eusebiu Vlad Gorduza (Iași)

Vicepreședinte: prof. dr. Maria Puiu (Timișoara)

Vicepreședinte: prof. dr. Mihai Ioana (Craiova)

Secretar: asist. dr. Setalia Popa (Iași)

Membri:

  • dr. Claudia Banescu (Târgu Mureș)
  • dr. Claudia Jurca (Oradea)
  • dr. Radu Popp (Cluj Napoca)
  • ș.l. dr. Diter Atasie (Sibiu)
  • Vasilică Plăiașu (București)

 

  1. Comisia de geriatrie şi gerontologie

9 membri:

Președinte: prof. univ. dr. Gabriel-Ioan Prada (București)

Vicepreședinte: prof. univ. dr. Ioana Dana Alexa (Iași)

Vicepreședinte: conf. univ. dr. Anna Marie Herghelegiu (București)

Secretar: asist. univ. dr. Cătălina Raluca Nuță (București)

Membri:

  • univ. dr. Valer Ioan Donca (Cluj-Napoca)
  • univ. dr. Ana Capisizu (București)
  • ș.l. dr. Carmen Adina Ilie (Iași)
  • univ. dr. Ovidiu-Lucian Băjenaru (București)
  • Corina Vancea (Timișoara)

 

  1. Comisia de hematologie

12 membri:

Președinte: conf. dr. Nicoleta Berbec (București)

Vicepreședinte: conf. dr. Horia Bumbea (București)

Vicepreședinte: dr. Sorina Bădeliță (București)

Secretar: ș.l. dr. Mihaela Andreescu (București)

Membri:

  • dr. Ioana Ioniță (Timișoara)
  • dr. Andrei Coliță (București)
  • dr. Ionela Rotaru (Craiova)
  • dr. Anca Bojan (Cluj-Napoca)
  • Angela Dăscălescu (Iași)
  • Bogdan Ionescu (București)
  • Alina Dobrotă (Constanța)
  • Corina Posea (București)
  1. Comisia de igienă

10 membri:

Președinte: conf. dr. Maria Nițescu (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Monica Popa (Cluj-Napoca)

Vicepreședinte: prof. dr. Monica Tarcea (Târgu Mureș)

Secretar: ș.l. dr. Daniela Cîrnațu (Timișoara)

Membri:

  • dr. Corneluța Fira Mlădinescu (Timișoara)
  • dr. Lucian Indrei (Iași)
  • dr. Florin Dumitru Petrariu (Iași)
  • dr. Alexandru Cucu (București)
  • dr. Lucrețiu Radu (Craiova)
  • Aura Copciag (Argeș)

 

  1. Comisia de medicină de familie

11 membri:

Președinte: dr. Dina Mergeani (Constanța)

Vicepreședinte: dr. Valeria Herdea (București)

Vicepreședinte: dr. Răzvan Florentin Miftode (Iași)

Secretar: dr. Mirela Liliana Oniceanu (Suceava)

Membri:

  • Călin Bumbuluț (Satu Mare)
  • ș.l. dr. Gheorghe Gindrovel Dumitra (Dolj)
  • Voichița Varmaga (Alba)
  • Ion-Viorel Rădulescu (Olt)
  • univ. dr. Adela Mihaela Iancu (București)
  • univ. dr. Andreea Varga (Târgu-Mureș)
  • ș.l. univ. dr. Laura Maria Condur (Constanța)

 

  1. Comisia de medicină fizică și de reabilitare

10 membri:

Președinte: prof. univ. dr Mihai Berteanu (București)

Vicepreședinte: conf. univ. dr. Delia Cinteză (București)

Vicepreședinte: prof. univ. dr. Rodica Trăistaru (Craiova)

Secretar: conf. univ. dr. Mădălina Iliescu (Constanța)

Membri:

  • univ. dr. Elena Amăricăi (Timișoara)
  • univ. dr. Forina Popa (Sibiu)
  • univ. dr. Roxana Miclăuș (Brașov)
  • univ. dr. Rodica Ungur (Cluj-Napoca)
  • ș.l. dr. Laszlo Irsay (Cluj-Napoca)
  • Daiana Popa (Bihor)

 

  1. Comisia de medicină internă

9 membri:

Președinte: prof. dr. Ion Bruckner (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Cristian Băicuș (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Dan Dumitrașcu (Cluj)

Secretar: prof. dr. Ion Tiberiu Nanea (București)

Membri:

  • dr. Daniela Bartoș (București)
  • dr. Dan Lighezan (Timișoara)
  • dr. Ciprian Rezuș (Iași)
  • dr. Tudorel Ciurea (Craiova)
  • dr. Elisabeta Bădilă (București)

 

29 1) Subcomisia acupunctură, homeopatie şi apifitoterapie

 10 membri:

Preşedinte: dr. Corneliu Ion Moldovan (Bucureşti)

Vicepreşedinte: dr. Ileana Rândașu (Bucureşti)

Vicepreşedinte:dr. Marian Nanu (București)

Secretar: dr. Cornelia Angelica Dumitrescu Noica (București)

Membri:

  • Simona Nițu (Cluj-Napoca)
  • Cristina Aoșan (Galați)
  • Răzvan Ungureanu (Bucureşti)
  • Secil Omer (Bucureşti)
  • Larisa Ionescu-Călinești (Bucureşti)
  • Iosif Mezei (Sighișoara)

 

  1. Comisia de medicină de laborator

13 membri:

Președinte: dr. Daniela Jitaru (Iași)

Vicepreședinte: dr. Cristina Mambet (Bucureşti)

Vicepreședinte: dr. Adina Hutanu (Târgu Mureş)

Secretar: dr. Oana Oprea (Târgu Mureș)

Membri:

  • Rodica Anamaria Negrean (Oradea)
  • Simona Corina Talpes (Arad)
  • Ariela Ligia Olteanu (Sibiu)
  • Nicoleta Bărbulescu (Olt)
  • Codruța Delia Popa (București)
  • Elena Cristina Selicean (Cluj-Napoca)
  • Alina Mărginean (Cluj-Napoca)
  • Florin George Horhat (Timișoara)
  • Carmen-Daniela Neculoiu (Brașov)

 

  1. Comisia de medicină legală

 15 membri:

Președinte: acad. dr. Vladimir Belis (București)

Vicepreședinte: prof. dr. George-Cristian Curcă (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Beatrice Ioan (Iași)

Secretar: ș.l. dr. Filip Virgil Perde (București)

Membri:

  • dr. Alexandra Enache (Timișoara)
  • dr. Diana Bulgaru Iliescu (Iași)
  • dr. Roxana Zavoi (Craiova)
  • ș.l. dr. Costel Siserman (Cluj-Napoca)
  • ș.l. dr. Carmen Corina Radu (Târgu Mureș)
  • dr. Călin Scripcaru (Iași)
  • dr. Iulian Sorin Hostiuc (București)
  • dr. Silviu Morar (Sibiu)
  • dr. Marius Popa (Constanța)
  • dr. Iuliu Fulga (Galați)
  • univ. dr. Camelia Liana Buhaș (Oradea)

 

  1. Comisia de medicina muncii

9 membri:

Președinte: conf. univ. dr. Marina Ruxandra Oțelea (București)

Vicepreședinte: prof. univ. dr. Agripina Rașcu (București)

Vicepreședinte: ș.l. dr. Mihaela Stoia (Sibiu)

Secretar: dr. Iulia Crull (București)

Membri:

  • ș.l. dr. Florina Popescu (Timișoara)
  • ș.l. dr. Irina Gurzu (Iași)
  • ș.l. dr. Marius Bunescu (Craiova)
  • Lavinia Călugăreanu (București)
  • Mirela Florea (Oradea)

 

  1. Comisia de medicină nucleară

11 membri:

Preşedinte: dr. Mihaela Raluca Mititelu (București)

Vicepreşedinte: prof. dr. Cipriana Ștefănescu (Iași)

Vicepreşedinte: prof. dr. Doina Piciu (Cluj-Napoca)

Secretar: dr. Andreea Iulia Chiriac (București)

Membri:

  • Claudia Buzumurga (Brașov)
  • Cristina Chiron (București)
  • Mirela Gherghe (București)
  • Victor Cătălin Mazilu (București)
  • Claudiu Adrian Stan (București)
  • Ruxandra Vlădescu (București)
  • Anca Zamfirescu (București)

 

  1. Comisia de medicină sportivă

 9 membri:

Preşedinte: prof. univ. dr. Anca-Mirela Ionescu (Bucureşti)

Vicepreședinte: dr. Ariana Patac (Cluj-Napoca)

Vicepreședinte: prof. univ. dr. Mirela Vasilescu (Craiova)

Secretar: dr. Omer Senol Emin (București)

Membri:

  • Irina Gabriela Gaiu (Bucureşti)
  • Simona Nanoveanu (București)
  • Mihaela Dobranici (București)
  • Mihai Meiu (Giurgiu)
  • Adrian Popa (Bacău)

 

  1. Comisia de medicină de urgenţă

10 membri:

Preşedinte: prof. univ. dr. habil. Diana Cimpoeşu (Iaşi)

Vicepreşedinte: dr. Raed Arafat (București)

Vicepreşedinte: asist. univ. dr. Bogdan Oprița (București)

Secretar: ș.l. dr. Mihaela Corlade (Iași)

Membri:

  • dr. Adela Golea (Cluj-Napoca)
  • dr. Luciana Rotaru (Craiova)
  • dr. Cristian Boeriu (Târgu Mureș)
  • univ. dr. Silvia Nica (București)
  • Letiția Damoc (Neamț)
  • Mihai Grecu (Timișoara)

 

  1. Comisia de microbiologie medicală

9 membri:

Președinte: prof. univ. dr. Simona Ruță ( București)

Vicepreședinte: prof. univ. dr. Luminița Iancu (Iași)

Vicepreședinte: prof. univ. dr. Monica Licker (Timișoara)

Secretar: asist. univ. dr. Alexandra-Maria Nășcuțiu (București)

Membri:

  • dr. Irina Codiță (București)
  • univ. dr. Edit Szekely (Târgu Mureș)
  • Mirela Flonta (Cluj-Napoca)
  • ș.l. dr. Maria Nica (București)
  • ș.l. d Gabriel Ionescu(București)

 

  1. Comisia de nefrologie

7 membri:

Președinte: prof. dr. Ina Maria Kacso (Cluj)

Vicepreședinte: prof. dr. Adrian Covic (Iași)

Vicepreședinte: prof. dr. Ismail Gener (București)

Secretar: ș.l. dr. Alina Potra (Cluj)

Membri:

  • dr. Adalbert Schiller (Timișoara)
  • conf. dr. Liliana Gârneață (București)
  • dr. Liliana Tuță (Constanța)

 

  1. Comisia de nefrologie pediatrică

9 membri:

Preşedinte: prof. dr. Mihaela Bălgrădean (București)

Vicepreşedinte: dr. Cornel Aldea (Cluj-Napoca)

Vicepreşedinte: asist. univ. drd. dr. Ionela Loredana Popa (București)

Secretar: dr. Adrian Lungu (București)

Membri:

  • dr. Mihai Gafencu (Timișoara)
  • dr. Carmen Duicu (Târgu-Mureș)
  • ș.l. dr. Cristina Stoica (București)
  • ș.l. dr. Magdalena Stârcea (Iași)
  • Mariana Costin (București)

 

  1. Comisia de neonatologie

10 membri:

Președinte: prof. dr. Simona Vlădăreanu (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Marioara Boia (Timișoara)

Vicepreședinte: prof. dr. Gabriela Zaharie (Cluj-Napoca)

Secretar: dr. Adriana Tecuci (București)

Membri:

  • dr. Luminița Păduraru (Iași)
  • dr. Daniela Iacob (Timișoara)
  • ș.l. dr. Ligia Blaga (Cluj-Napoca)
  • Simona Popescu (București)
  • Alexe Lucica (Slatina)
  • Florinela Ștefănescu (București)

 

  1. Comisia de neurochirurgie

 – 9 membri:

Președinte: conf. univ. dr. habil. Horia Pleș (Timișoara)

Vicepreședinte: prof. univ. dr. Stefan Ioan Florian (Cluj-Napoca)

Vicepreședinte: conf. univ. dr. Dana Turliuc (Iași)

Vicepresedinte: conf. univ. dr. Ligia Tătăranu (București)

Secretar: conf. univ. dr. Andrei Brînzeu (Timișoara)

Membri:

  • univ. dr. Mircea Gorgan (București)
  • univ. dr. Lucian Eva (Iași)
  • univ. dr. Adrian Bălașa (Târgu Mureș)
  • univ. dr. Aurel Mohan (Oradea)

 

  1. Comisia de neurologie

15 membri:

Președinte: conf. dr. Cristina Tiu (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Bogdan Ovidiu Popescu (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Dafin Fior Mureșanu (Cluj-Napoca)

Secretar: dr. Nicolae Grecu (București)

Membri:

  • dr. Dragoș Cătălin Jianu (Timișoara)
  • dr. Rodica Bălașa (Târgu Mureș)
  • dr. Mihaela Adriana Simu (Timișoara)
  • dr. Cristian Falup-Pecurariu (Brașov)
  • dr. Carmen Adella Sîrbu (București)
  • dr. Cristina Aura Panea (București)
  • ș.l. dr. Diana Hodorog (Iași)
  • ș.l. dr. Ioana Mîndruță (București)
  • Florina Anca Antochi (București)
  • Tudor Dimitrie Lupescu (București)
  • ș.l. dr. Carmen Albu (Craiova)

 

  1. Comisia de neurologie pediatrică

9 membri:

Președinte: dr. Niculina Butoianu (București)

Vicepreședinte: dr. Dana Craiu (București)

Vicepreședinte: dr. Catrinel Iliescu (București)

Secretar: dr. Alexandra Faleschini (București)

Membri:

  • Monica Cucuiet (Târgu Mureș)
  • Aurelia Dogaru (Bacău)
  • Daniela Stoian (Constanța)
  • Simona Roșu (Oradea)
  • Gabriela Visa (Sibiu)

 

  1. Comisia de obstetrică-ginecologie

9 membri:

Președinte: prof. dr. Radu Vlădăreanu (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Elvira Brătilă (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Daniel Mureșan (Cluj-Napoca)

Secretar: ș.l. dr. Mihaela Bot (București)

Membri:

  • dr. Mihaela Grigore (Iași)
  • dr. Demetra Socolov (Iași)
  • dr. Claudiu Mărginean (Târgu Mureș)
  • dr. Ștefania Tudorache (Craiova)
  • dr. Radu Chicea (Sibiu)

 

  1. Comisia de oftalmologie

9 membri:

Președinte: prof. univ. dr. Florian Baltă (București)

Vicepreședinte: prof. univ. dr. Călin Petru Tătaru (București)

Vicepreședinte: conf. univ. dr. Marian Burcea (București)

Secretar: conf. univ. dr. Ruxandra Pîrvulescu (București)

Membri:

  • univ. dr. Camelia Bogdănici (Iași)
  • univ. dr. Simona Nicoară  (Cluj)
  • univ. dr. Mihnea Munteanu (Timișoara)
  • univ. dr. Karin Horvath (Târgu Mureș)
  • univ. dr. Sanda Jurja (Constanța)

 

  1. Comisia de oncologie medicală

9 membri:

Președinte: dr. Dana Lucia Stănculeanu (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Laura Mazilu (Constanța)

Vicepreședinte: dr. Daniela Luminița Zob (București)

Secretar: dr. Raluca Mihăilă (București)

Membri:

  • dr. Michael Schenker (Craiova)
  • dr. Lucian Miron (Iași)
  • dr. Tudor Ciuleanu (Cluj)
  • dr. Șerban Negru (Timișoara)
  • dr. Cornelia Nitipir (București)

 

  1. Comisia de oncologie și hematologie pediatrică

10 membri:

Președinte: conf. dr. Monica Dragomir (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Anca Coliță (București)

Secretar: dr. Cristina Jercan (București)

Membri:

  • Codruța Ulpia Comșa (București)
  • Doinița Sfrijan (București)
  • dr. Smaranda Arghirescu (Timișoara)
  • dr. Ingrith Miron (Iași)
  • Cristina Blag (Cluj-Napoca)
  • Daniela Vodă (Brașov)
  • Mihaela Chincesan (Târgu Mureș)

 

  1. Comisia de ortopedie pediatrică

 – 9 membri;

Preşedinte: conf. dr. Alexandru Ulici (București)

Vicepreşedinte: prof. dr. Dan Cosma (Cluj-Napoca)

Vicepreşedinte: dr. Liviu Muntean (Brașov)

Secretar: dr. Cătălin Florea (București)

Membri:

  • Ioan Fodor (București)
  • Costel Vlad (București)
  • ș.l. dr. Ștefan Gavriliu (București)
  • dr. Călin Popopiu (Timișoara)
  • Dan Apostol (Iași)

 

  1. Comisia de ortopedie şi traumatologie

 – 12 membri:

Președinte: prof. univ. dr. Ioan Cristian Stoica (București)

Vicepreședinte: conf. univ. dr. Răzvan Ene (București)

Vicepreședinte: prof. univ. dr. Cătălin Florin Cîrstoiu (București)

Secretar: ș.l. dr. Gabriela Soare (București)

Membri:

  • Georgiana Nedelea (București)
  • univ. dr. Dan Cristian Grecu (Craiova)
  • univ. dr. Tiberiu Bățaga (Târgu Mureș)
  • univ. dr. Horea Rareș Cirpian Benea (Cluj-Napoca)
  • univ. dr. Paul Sîrbu (Iași)
  • univ. dr. Romulus Fabian Tatu (Timișoara)
  • univ. dr. Dinu Valeriu Vermeșan (Timișoara)
  • univ. dr. Radu Fleacă (Sibiu)

 

  1. Comisia de otorinolaringologie (ORL)

11 membri:

Președinte: prof. dr. Șerban Vifor Gabriel Berteșteanu (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Viorel Zainea (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Silviu Albu (Cluj)

Secretar: conf. dr. Raluca Grigore (București)

Membri:

  • dr. Dan Mihai Cobzeanu (Iași)
  • dr. Gheorghe Muhlfay (Târgu Mureș)
  • dr. Nicolae Balica (Timișoara)
  • dr. Codruț Sarafoleanu (București)
  • dr. Florin Anghelina (Craiova)
  • dr. Răzvan Hainăroșie (București)
  • dr. Felicia Manole (Oradea)

 

  1. Comisia de pediatrie

9 membri:

Președinte: prof. dr. Doina Anca Pleșca (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Cristian Gheonea (Craiova)

Vicepreședinte: prof. dr. Sorin Man (Cluj)

Secretar: asist. univ. dr. Luiza Elena Bordei (București)

Membri:

  • dr. Oana Mărginean (Târgu Mureș)
  • dr. Otilia Mărginean (Timișoara)
  • dr. Aurel Nechita (Galați)
  • dr. Ladislau Ritli (Oradea)
  • dr. Smaranda Diaconescu (București)

 

  1. Comisia de pneumologie

9 membri:

Președinte: prof. dr. Roxana Maria Nemeș (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Florin Mihălțan (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Ruxandra Ulmeanu (București)

Secretar: conf. univ. dr. Oana Cristina Arghir (Constanța)

Membri:

  • ș.l. dr. Beatrice Mahler (București)
  • univ. dr. Costin Streba (Craiova)
  • dr. Ovidiu Fira-Mladinescu (Timișoara)
  • dr. Gabriela Jimborean (Târgu Mureș)
  • univ. dr. Doina Todea (Cluj-Napoca)

 

  1. Comisia de pneumologie pediatrică

 – 9 membri:

Președinte: prof. dr. Mihai Craiu (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Sorin Man (Cluj-Napoca)

Vicepreședinte: prof. dr. Cristian Gheonea (Craiova)

Secretar: ș.l. dr. Iustina Violeta Stan (București)

Membri:

  • dr. Ioana Ciuca (Timișoara)
  • dr. Laura Dracea (Brașov)
  • ș.l. dr. Parascheva Cherecheș-Panta (Cluj-Napoca)
  • ș.l. dr. Alexandru Ulmeanu (București)
  • ș.l. dr. Marcela Ionescu (București)

 

  1. Comisia de psihiatrie

10 membri:

Președinte: prof. dr. Doina Cozma (Cluj-Napoca)

Vicepreședinte: prof. dr. Cătălina Tudose (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Roxana Chiriță (Iași)

Secretar: ș.l. dr. Ana Giurgiuca (București)

Membri:

  • ș.l. dr. Valentin Matei (București)
  • dr. Aurel Nireștean (Târgu Mureș)
  • dr. Petru Ifteni (Brașov)
  • ș.l. dr. Cătălina Giurgi-Oncu (Timișoara)
  • ș.l. dr. Ciprian Băcilă (Sibiu)
  • dr. Ion Udriștoiu (Craiova)

 

  1. Comisia de psihiatrie pediatrică

 – 10 membri:

Președinte: conf. dr. Florina Rad (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Laura Nussbaum (Timișoara)

Vicepreședinte: conf. dr. Elena Predescu (Cluj-Napoca)

Secretar: dr. Ilinca Mihăilescu (București)

Membri:

  • univ. dr. Raluca Grozăvescu (București)
  • ș.l. dr. Roxana Sipoș (Cluj-Napoca)
  • Irina Minescu (Câmpina)
  • Elena Tudorache (București)
  • univ. dr. Adriana Cojocaru (Timișoara)
  • univ. dr. Emanuela Andrei (București)

 

  1. Comisia de radiologie – imagistică medicală

10 membri:

Președinte: prof. univ. dr. Ioana-Andreea Gheonea (Craiova)

Vicepreședinte: prof. univ. dr. Dragoș Negru (Iași)

Vicepreședinte: conf. univ. dr. Anca Ciurea (Cluj-Napoca)

Secretar: asist. univ. dr. Lucian Florescu (Craiova)

Membri:

  • univ. dr. Florin Bîrsășteanu (Timișoara)
  • univ. dr. Simona Bondari (Craiova)
  • ș.l. dr. Ana Magdalena Bratu (București)
  • ș.l. dr. Sorin Moțoi (Timișoara)
  • ș.l. dr. Marian Pop (Târgu Mureș)
  • univ. dr. Gheorghe Iana (București)

 

  1. Comisia de radioterapie

 – 11 membri:

Președinte: conf. dr. Laura Rebegea (Galați)

Vicepreședinte: prof. dr. Gabriel Kacso (Cluj-Napoca)

Vicepreședinte: conf. dr. Laurenția Galeș (București)

Secretar: asist. univ. dr. Radu Valeriu Toma (București)

Membri:

  • ș.l. dr. Radu Mitrică (București)
  • ș.l. dr. Luiza Șerbănescu (București)
  • Ștefănel Vlad (București)
  • Dragoș Iancu (Iași)
  • Ovidiu Coza (Cluj-Napoca)
  • Claudia Ordeanu (Cluj-Napoca)
  • Elisabeta Patcas (Oradea)

 

  1. Comisia de reumatologie: – 9 membri:

Președinte: prof. dr. Simona Rednic (Cluj-Napoca)

Vicepreședinte: prof. dr. Cătălin Codreanu (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Elena Rezuș (Iași)

Secretar: ș.l. dr. Corina Mogoșan (București)

Membri:

  • dr. Ruxandra Ionescu (București)
  • dr. Siao-Pin Simon (Cluj)
  • dr. Denisa Predeteanu (București)
  • dr. Florentin Vreju (Craiova)
  • ș.l. dr. Horațiu Popoviciu (Târgu Mureș)

 

  1. Comisia de sănătate publică și management

10 membri:

Preşedinte: ș.l. dr. Bogdan Cristian Pană (București)

Vicepreşedinte: prof. dr. Florentina Ligia Furtunescu (București)

Vicepreşedinte: conf. dr. Corneliu Florin Buicu (Târgu Mureș)

Secretar: ș.l. dr. Eugenia Bratu (Bucureşti)

Membri:

  • dr. Costinela Georgescu (Galați)
  • dr. Carmen Domnariu (Sibiu)
  • dr. Maria Liliana Iliescu (Iași)
  • ș.l. dr. Monica-Laura Cara (Craiova)
  • univ. dr. Iuliu Moldovan (Târgu Mureș)
  • Dan Moraru (Brașov)

 

  1. Comisia de urologie – 9 membri:

Președinte: acad. dr. Ioanel Sinescu (București)

Vicepreședinte: prof. dr. Orsolya Martha (Târgu Mureș)

Vicepreședinte: prof. dr. Viorel Jinga (București)

Secretar: ș.l. dr. Robert Stoica (București)

Membri:

  • dr. Cătălin Pricop (Iași)
  • dr. Ioan Scârneciu (Brașov)
  • dr. Alin Cumpănaș (Timișoara)
  • dr. Nicolae Crișan (Cluj-Napoca)
  • dr. George Mitroi (Craiova)